Match: Chelsea – Paris St-German
Marknad: Hörnor handikapp
Utfall: Paris St-German(+2)
Odds: 2.30
Spelstopp: 20:45 – Onsdag 11/3
Spelbolag: ComeOn – 3000kr insättningsbonus!

Utslagsfasen i Champions League fortsätter med en hyperspännande match på Stamford Bridge där Chelsea tar emot Paris St-German efter 1-1 från mötet i Paris. I den matchen var Paris det klart bättre laget med ett knappt bollinnehav och 8-2 i skott på mål och 7-0 skott utanför. Vår egen Zlatan Ibrahimovic hade två bra avslut där Chelsea ska vara tacksamma för att de plockade hem Courtois inför den här säsongen, för en annan målvakt hade inte räddat båda försöken ens på en bra dag. Chelseas andra och sista skott på mål var i minut 36 då Ivanovic satte 0-1.
Nu betyder inte det att matchbilden kommer bli exakt den samma i returmötet men det är väl inte en vild gissning att Mourinho kommer säkra bakåt först och främst för att behålla fördelen av bortamålet. Vi tror Paris kommer vara det förande laget och Chelsea kommer satsa på kontring, som så många gånger förr under säsongen i de större matcherna. Zlatan var enormt stark och vann det mesta i duellerna när det spelades upp på honom men Paris nyckel i hemmamötet var kanterna där van der Wiel och Maxwell hela tiden vågade gå framåt. Visst kan det komma ett och annat tidigt inlägg från Chelseas ytterbackar, men det är inte direkt Willian, Oscar eller Hazards första tanke när de får en yta på kanten. Paris inläggsspel resulterade i en hörnstatistik på 7-1 till Paris fördel i senaste mötet.
Spelbolagen verkar gå på tidigare meriter från när Mourinho inte inte basade då de tycker Chelsea är klara favoriter att vinna antal hörnor. De vann den statistiken mot Everton för 5 omgångar sen med 10-2 men annars ser det ganska dystert ut. 1-8 hemma mot City, 7-7 borta mot Aston Villa, 1-7 borta mot PSG, 7-7 hemma mot Burnley, 4-6 hemma mot Tottenham och 4-5 borta mot West Ham. En “seger” på de senaste 7 alltså. PSG däremot hade 7-3 hemma mot Lens, 3-3 hemma mot Monaco, 7-1 borta mot Monaco, 7-3 hemma mot Toulouse, 7-1 hemma mot Chelsea, 5-5 hemma mot Caen och 5-3 hemma mot Nantes. 5 “segrar” och 2 oavgjorda alltså.
I förra årets dubbelmöte vann för övrigt PSG hemma med 4-2 och hade 4-4 i hörnstatistiken från bortamötet. Den här oddssättningen är för mig helt fel. För den försiktige eller våghalsige kan man få 1,900 för +2 Asian och 3,60 för rak PSG-seger hos Bet365 medan de ligger så lågt som 2,05 på PSG(+2) på en trevägsmarknad. Vi tycker 2,30 hos ComeOn är ett strålande odds och det mest spelbara då det ger oss en vinst även om vi skulle vara lite fel ute och Chelsea slår en hörna mer än PSG.
Spelblogg med speltips & rekar hos spelbolag online! Hitta dagens bästa speltips, rekar och odds hos pålitliga spelbolag online. Lär från vår spelskola och håll dig uppdaterad på bonusar och andra nyheter.