Matcher: New Orleans – Toronto & Phoenix – Boston
Marknad: Dubbel – Spread
Speltips: Toronto -6,5 & Boston +8
Odds: 3.98
Spelstopp: 02:05- Tisdag 24/2
Spelbolag: Mobilbet – 100kr GRATIS bonus!
Det är nu ny vecka och vår guide är tillbaka för att hjälpa dig öka kassan och klara omsättningskraven på mobilbets gratisbonus på under en vecka. Registrera ett konto nu och du kommer direkt få 100kr att spela för, en perfekt start på spelkassan och nu gäller det att förvalta den till en god bankrulle.

New Orleans såg länge ut att vara ett stabilt lag på väg mot en slutspelsplats. Det var innan skadan på Anthony Davis som blev starten på en rad förluster. Davis kom nyss tillbaka och lagen vann direkt men skadade sig återigen mot Miami senast och Pelicans är inte samma lag utan honom. Mot Miami förlorade man också Ryan Anderson och det känns som en brant uppförsbacke i natt. New Orleans har förlorat 4 raka matcher hemma och är 2-5 i matcher utan Davis. I Davis tappar man 23.9 poäng per match och ytterligare 14.6 från Anderson. Toronto har nästan smygit sig in till näst bäst i East under radarn när de flesta tittar på Chicago, Cleveland och Atlanta. Man spelar snabb basket och Kyle Lowry och Demarcus DeRozan är en riktigt bra duo. Man hade dock en bedrövlig match senast mot Houston men hade innan dess vunnit 4 raka borta och vi räknar med att man får en positiv reaktion på senaste matchen.

Phoenix är inne i en ganska djup svacka och känns lite för betrodda i den här matchen. I natt ska man försöka att inte få sin åttonde förlust på nio matcher och man har precis tradat bort Goran Dragic och Isaiah Thomas, just Thomas är nu hos nattens moståndare Boston. Han snittade 15.2 poäng för Phoenix och satte 21 poäng i debuten för Boston mot Lakers senast men blev sedan utkastad efter sin andra tekniska foul och Boston förlorade i övertid. Kan han bara kontrollera humöret blir han en tillgång för Boston. Det här blir tredje och sista matchen i ett bortasvep för Celtics där man förlorat första 2. Phoenix har förlorat 4 raka matcher och ligger 2 vinster utanför sista slutspelsplatsen. Man tradade till sig Brandon Knight som ledde Bucks med 17.8 poäng per match. Han kommer bli en tillgång så fort han kommer in i Suns galna spelstil.
Vi använder 30 kronor från mobilbets bonus till odds 3,98 vilket ger oss en bra start.